Wyszywanki matematyczne na "mPotędze"
Logo

Wyszywanki matematyczne - to jest to! Poszły w ruch igły, różnokolorowe nici, a przede wszystkim wyobraźnia uczestników. Pomysł wykonywania obrzków igłą i nitką malowanych okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie byli zafascynowani i z ogromnym zaangażowaniem malowali swoje obrazy stając się prawdziwymi artystami. Każdy przekonał się, że jeżeli tylko chce to wszystko Może-Umie-Potrafi.

Wyszywanka powstaje na twardym podłożu, np. na kartce z bloku technicznego lub kolorowym kartonie, brystolu, czy tekturze. Elementem malującym jest odpowiednio naciągnięta nitka w wybranym kolorze, czyli odcinek – jedna z podstawowych figur geometrycznych. Za pomocą tylko i wyłącznie, odpowiednio rozmieszczonych odcinków tworzy się mniej lub bardziej złożone figury geometryczne. "Geometryczny bystrzak,  czyli jak dotknąć niewidzialnego" pozwolił uczniom na zobaczenie dla przykładu: fragmentu paraboli,czy ciekawej krzywej, jaką jest asteroida. Te geometryczne niesamowitości zatytułowane "Wyszywanki matematyczne z symetrią w tle" ozdobią szkolne korytarze.

Wyszywanki matematyczne