Październik w bibliotece
NocBibliotek2019.jpg

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, czas, w którym na różne sposoby promuje się książkę i czytanie. Taki cel miały również przedsięwzięcia zainicjowane w październiku przez naszą bibliotekę.

Po pierwsze bookcrossing

Szkolna akcja uwalniania książek była okazją do spotkania z Joanną Wowrzeczką - osobą o wielu tytułach, ale przede wszystkim miłośniczką ludzi i książek. Podczas spotkania z klasami 4-, pani Joanna, opowiedziała o tym, czym dla niej są książki i dlaczego warto czytać. Refleksjami na temat ulubionych książek z dzieciństwa podzielili się z uczniami również obecni na spotkaniu nauczyciele. Pedagodzy gorąco zachęcali do czytania takich książek, jak: Mały Książę, Dzieci z Bullerbyn, O psie, który jeździł koleją, Karolcia, Harry Potter czy Ania z Zielonego Wzgórza. Po spotkaniu poproszono panią Joannę o rozpakowanie tajemniczego prezentu, którym okazała się… szafka na książki! Usytuowana na dolnym korytarzu, blisko wejścia do szkoły, bookcrossingowa witrynka to znak, że w naszej szkole nie brakuje chętnych do dzielenia się z innymi radością czytania!

Po drugie Noc Bibliotek

Znajdźmy wspólny język - pod takim hasłem odbyła się V Noc Bibliotek, skupiając wokół idei promowania czytelnictwa 1761 bibliotek różnego typu w całej Polsce!  Biblioteka SP4 od początku bierze udział w akcji, organizując przy tym nocowanie w szkole, w którym udział biorą czytelniczy aktywiści. Podczas pierwszej Nocy uczestnicy spenetrowali pociąg pełen zagadek, następnie szukali skarbu, w kolejnym roku zakładali agencję detektywistyczną, zaś w roku stulecia odzyskania niepodległości dokonali w szkole prawdziwego… przewrotu! W tegorocznej edycji pięćdziesięcioosobowa grupa poszukiwała, jak się rzekło, wspólnego języka - młodsi ze starszymi, nowi z bywalcami, obecni uczniowie z absolwentami… Jedni bawili się z bohaterami komiksu Ptyś i Bill i poszukiwali zagubionego pieska, inni penetrowali escape room i fotografowali się z książką. Było więc: poważnie i zabawnie, twórczo i radośnie, ale też tajemniczo i strasznie, a nawet wzruszająco i błogo. Sporo jak na jedną noc? Nie, dla amatorów nocnych przygód, dla których poranek zawsze jest zaskoczeniem :)

Jeszcze kilka słów na temat sleeveface

Sleeveface to popularna forma promocji książek polegająca na sfotografowaniu czytelnika z lekturą w taki sposób, by powstało złudzenie jedności osoby z graficznym motywem książki. Zapoczątkowana podczas Nocy Bibliotek sesja zdjęciowa okazała się świetną zabawą, ale też trudnym zadaniem - wbrew pozorom „ubrać się w książkę” nie jest łatwo. Efekty naszej pracy metodą „prób i błędów” można zobaczyć  na szkolnym fanpage’u.

I na koniec spotkanie autorskie

Na zakończenie październikowych przedsięwzięć z książką w roli głównej pojawił się w naszej szkole gość specjalny! Najmłodsi czytelnicy mieli okazję poznać autorkę książek edukacyjnych dla dzieci, Ilonę Tront. Podczas spotkania pisarka poruszyła wiele ciekawych tematów: opowiedziała dzieciom o roli książki w życiu człowieka, sięgając do jej początków; w  przystępny sposób przybliżyła słuchaczom historię pisma i papieru; wreszcie, na przykładzie własnych publikacji, omówiła proces powstawania książki od kuchni. Na zakończenie - z ogromną cierpliwością i niegasnącym uśmiechem - odpowiadała na pytania i składała podpisy na pamiątkowych zakładkach. Książki Ilony Tront - Przygody kotki Misi i Zakręcone dzieciaki - mówią o tym, co w życiu ważne: miłości, szlachetności, uczciwości, szacunku. Promują przyjaźń i empatię; uczą tolerancji, kultury osobistej i odpowiedzialności; zachęcają do spełniania marzeń. I łączą pokolenia! Pokazują rodzicom jak miło i z pożytkiem spędzać wolne chwile z dzieckiem. Gorąco polecamy!