Jesteśmy jedną z najstarszych placówek oświatowych w Cieszynie.

Nasza szkoła  mieści się w zabytkowym, prawie stuczterdziestoletnim budynku przy placu Wolności. Współczesność miesza się tu z przeszłością, co tworzy wyjątkowy klimat. Tworzą go też najmłodsi uczniowie, którzy od lat wyróżniają się mundurkami.

Nasza niewielka szkoła ma również tę zaletę, że wszyscy się znają. Nie zatraca się indywidualności, łatwiej o demokrację i przyjazną atmosferę.

Niezaprzeczalnym atutem szkoły jest własny basen. Wszyscy uczniowie dobrze pływają i zajmują czołowe miejsca w zawodach. W czerwcu 2009 roku zakończył się  generalny remont, po którym szkoła zyskała nowoczesną pływalnię oraz salę gimnastyczną – obiekty, które z pewnością zadowolą zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Posiadamy też dwie pracownie komputerowo-internetowe, pracownię językową, pracownie fizyczno-chemiczną oraz przyrodniczą  bogato wyposażone w sprzęt multimedialny oraz pomoce naukowe, przyjazną bibliotekę, świetlicę oraz stołówkę.

Rodzice chętnie powierzają nam swoje pociechy. Doceniamy to i staramy się sprostać oczekiwaniom. Chcemy, by nasi uczniowie byli solidnie przygotowani do życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, nauczyciele mieli satysfakcję z wykonywanej pracy, a szkoła cieszyła się uznaniem w środowisku.

Organizujemy

• coroczny rajd w Beskidy, w którym uczestniczą uczniowie, rodzice i nauczyciele
  • giełdy i festyny szkolne
  • andrzejki, mikołajki, wigilijki szkolne
  • widowiska bożonarodzeniowe, akademie szkolne
  • atrakcyjne wycieczki klasowe
  • zawody pływackie, różnorodne konkursy oraz akcje charytatywne
  • wypoczynek w czasie wolnym – półkolonie letnie i zimowe

• pomoc pedagoga szkolnego, psychologa i logopedy oraz opiekę medyczną
  • dodatkowe zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno- pedagogicznej
  • obowiązkowe zajęcia na basenie szkolnym
  • opiekę w świetlicy szkolnej
  • korzystanie z biblioteki szkolnej
  • możliwość korzystania z obiadów w stołówce szkolnej

Dobre praktyki

„Dobre praktyki” to nie tylko nowe projekty podejmowane w zależności od potrzeb i możliwości, jakie przynosi każdy kolejny rok szkolny, o czym możemy się przekonać, przeglądając stronę internetową SP4.

„Dobre praktyki” to także kreatywność oparta na doświadczeniu; działania i programy realizowane w sposób ciągły, wzbogacające ofertę szkoły, a zarazem mocno zakorzenione w tradycji Czwórki i budujące jej wizerunek w środowisku. Do takich właśnie działań możemy zaliczyć:

• Lekcje basenu w oparciu o autorski program nauczania – o ich znaczeniu i skuteczności świadczy wysoki poziom umiejętności naszych uczniów, fakt, iż są oni rokrocznymi medalistami w zawodach pływackich;
  • Wychowanie patriotyczne – dzięki edukacji w tej dziedzinie nasi podopieczni chętnie angażują się w organizację szkolnych apeli okolicznościowych oraz uczestniczą w miejskich manifestacjach patriotycznych;
  • Uroczystość pasowania na ucznia oraz mundurki szkolne – w pierwszy dzień nauki szkolnej nasi najmłodsi uczniowie zostają pasowani na ucznia szkoły a w kolejnych dniach nauki szkolnej  otrzymują wyjątkowy prezent – mundurek szkolny – wyróżniający ich spośród uczniów innych szkół;
  • Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów i spotkania czerwcowe z wychowawcami – od kilku lat z powodzeniem realizujemy tę formę zapoznawania się ze szkołą;
  • Tradycyjny rodzinny rajd i festyn – to imprezy integracyjne, które na stałe wpisane są w harmonogram  szkolnych wydarzeń – od wielu lat w taki sposób inaugurujemy i kończymy rok szkolny;
  • Noc w szkole – czyli oglądanie szkoły „od kuchni” – to forma oswajania szkolnej rzeczywistości w sposób nietypowy i choć praktykujemy ją od wielu lat, nie przestała być dla dzieci atrakcyjna.
  • Innowacje pedagogiczne – nauczyciele szkoły co roku zgłaszają do realizacji nowe ciekawe rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły;
  • Półkolonie letnie i zimowe- od wielu lat w okresie ferii zimowych oraz letnich zapewnia opiekę organizując atrakcyjne formy wypoczynku dla dzieci;
  • Międzyszkolne konkursy– na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń organizowane przez szkołę: Międzyszkolny  Konkurs Plastyczny, którego finał zawsze ma miejsce w galerii Zamku Cieszyn, Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy współorganizowany z Biblioteką Miejską w Cieszynie oraz Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Super Kid  dla uczniów klas 1-3.

Kadra i pracownicy

• Joanna Kasprzyńska
Wychowawcy klas 1-3
  • 1a Barbara Kolek